Träna tennis hos TRK

Är du intresserad av att börja träna tennis hos oss? Kul!

TRK har drygt 110 personer i träning varje vecka och våra juniorer står för mer än 70% av antalet träningstimmar. Verksamheten drivs under 3 terminer per år (2 terminer från och med hösten 2023):

  • Höst
  • Vår
  • Sommar

Träningen gör ibland uppehåll för höstlov, påskcamp för våra juniorer & tävlingar såsom klubbmästerskap och Trosa Open. 

Träningen bedrivs på våra 4 banor (2 utomhus, 2 inomhus). 

Träning bedrivs för våra medlemmar i olika åldrar men oavsett ålder är det viktigt att vi har roligt på banan och att  varje spelare utvecklar  sin tennis. TRK har ett nära samarbete med Södertälje Padel- och Tennisklubb (SPTK) och deras huvudtränare Yerko Müller som bedriver en erkänt bra juniorträning. Praktiskt innebär detta att TRK kommer att få tillgång till några av SPTK’s tränare och deras träningsupplägg. 

Läs nedan om träning för olika åldrar:

Minitennis, 4-9 år

TRK erbjuder minitennis för åldrarna 4-9 år. Minitennisen är ingången till tennisen och gruppstorleken kan variera. För att behålla en hög utbildningsnivå och minimera väntan är ambitionen att det ska vara en hjälptränare per fyra barn. I minitennisen blandar vi mellan lek och tennis för att frambringa och bibehålla intresset för tennisen. Träningen planeras av TVTK’s huvudtränare som är ansvarig för gruppindelningen inför respektive termin.

Anmälan för höstterminen gäller även för vårterminen. Sommarterminen krävs det en separat anmälan. Vi lägger ut anmälningsformulär och information inför varje anmälningstillfälle på hemsidan och på Facebook. Anmälning sker via MATCHi-sida.

Har du frågor kontakta vår huvudtränare. Länk till kontakt huvudtränare.

Läs om vår träningspolicy

Se priser för vår träning.

Träningen faktureras terminsvis. Vår betalningspolicy

Junior, 10-18 år

TRK erbjuder juniorträning för åldrarna 10-18 år. Träning bedrivs i grupp upp till 3 gånger per vecka (ev kan även 4 ggr per vecka erbjudas men det kräver tävlingsnivå och är i samråd med huvudtränare). Juniortennis räknas från och med det att barnen, eller det att barnet lämnar minitennis och går över till juniortennis med grönpricksboll. TRK har som mål att ha gruppstorlekar på 3-6 juniorer. Träningen planeras av TRK’s huvudtränare som är ansvarig för gruppindelningen inför respektive termin.

Anmälan för höstterminen gäller även för vårterminen. Sommarterminen krävs det en separat anmälan. Vi lägger ut anmälningsformulär och information inför varje anmälningstillfälle på hemsidan och på Facebook. Anmälning sker via MATCHi-sida.

Har du frågor kontakta vår huvudtränare. Länk till kontakt huvudtränare. 

Läs om vår träningspolicy

Se priser för vår träning.

Träningen faktureras terminsvis. Vår betalningspolicy

Senior/vuxenträning, över 18 år

För dig som är senior erbjuder vi träning i grupp upp till 2 gånger per vecka. TRK har som ambition att gruppstorleken ska vara max 4 seniorer per bana och timme men är beroende av nivå på spelare.

TRK’s policy för att främja utvecklingen är att väva in juniorer i träningen för att öka deras möjligheter att utvecklas. Träningen planeras av TRK’s huvudtränare som är ansvarig för gruppindelningen inför respektive termin.

Anmälan för höstterminen gäller även för vårterminen. Sommarterminen krävs det en separat anmälan. Vi lägger ut anmälningsformulär och information inför varje anmälningstillfälle på hemsidan och på Facebook. Anmälning sker via MATCHi-sida.

Har du frågor kontakta vår huvudtränare. Länk till kontakt huvudtränare. 

Läs om vår träningspolicy

Se priser för vår träning.

Träningen faktureras terminsvis. Vår betalningspolicy

 

Enskild träning

TRK vill företrädesvis erbjuda kvalificerad träning i grupp men ibland är det dock även motiverat att träna enskilt (eller i mindre grupp) med tränare någon timme vid enstaka tillfällen. 

Enskild träning (eller i mindre grupp) kan ske med ordinarie tränare eller med juniortränare i mån av tid.  Pris enligt prislista. Se prislista

Vid önskemål om enskild träning kontakta vår huvudtränare eller TRK’s kansli.

Läs om vår träningspolicy.

Träningpolicy hos TRK

Här är våra tränare

Om du vill kontakta våra tränare så skicka i första hand ett mail till tennis@trosaracketklubb.se

Daniel Handy Svensson

Danne är vår huvudtränare och de flesta av er känner honom redan. Som väldigt ung startade han sin tennisbana i sin hemstad Växjö. Han vann allt som gick att vinna i Sverige som junior och har de senaste 5 åren legat topp 10-20 i Sverige. Han har flyttat till Trosa och om ni inte ser honom i hallen hittar ni nog honom på Skrotnissarna där han håller fysiken i trim. Danne är hos oss alla dagar.

Anton Andersson

Anton sköter vår sommarträning utomhus under 2023, då han är hemma från tennisspel och stuider i USA. Hör gärna av dig till honom om du har frågor, alterntivt inte kan komma på en träning. 

Rolan Jusupov

Rolan är 22 år och pluggar statsvetenskap/nationalekonomi på universitetet när han inte tränar tennisspelare i Trosa. Rolan har jobbat extra hos oss under några år och kommer fortsätta med det under 2023.

Fredrik Friberg

Fredrik är en talang som tidigare har tränat och spelat i klubben. Han kommer att hjälpa till med träningarna under 2023.

Richard Blom

Richard tycker väldigt mycket om tennis och tränar själv både i TRK och i SPTK och tävlar så mycket han kan. När han inte ägnar sig åt tennis så arbetar han som lärare. Richard tränar oss på måndagar.